10 pytań, które sobie zadaj i zrób przegląd finansowy

Co roku jeździmy na przegląd naszym samochodem, staramy się równie systematycznie robić badania profilaktyczne, by zbadać stan naszego zdrowia, a czy równie regularnie robimy przegląd naszych finansów? Nie? To wielki błąd, bo pieniądze są po prostu ważne w naszym życiu i warto wiedzieć, na czym stoimy. Oto 10 pytań, które warto sobie zadać przynajmniej raz do roku.

1. Ile wart jest twój majątek?

Obliczenie wartości swojego majątku netto to zadanie obowiązkowe. Musimy przecież wiedzieć, czy nasze decyzje były słuszne, czy należy je skorygować. Obliczenie jest proste: sumujesz wartość wszystkiego, co masz i odejmujesz od tej kwoty swoje długi. W ten sposób wiesz, ile zyskasz, gdy spieniężysz swój majątek.

2. Czy masz fundusz awaryjny?

W życiu przydarzają się różne niespodziewane zdarzenia i trzeba być na nie przygotowanym. Zepsuta pralka, kolizja i uszkodzone auto czy wyjazd szkolny dziecka? Nie ma problemu, sięgasz po pieniądze z funduszu awaryjnego, który jest równy twoim miesięcznych wydatkom.

3. A co z poduszką bezpieczeństwa?

To najważniejszy cel finansowy, który daje nam spokój i zapewnia spokojny sen. Minimalna kwota twojej poduszki powinna pokryć twoje trzymiesięczne wydatki, a optymalna musi wynosić przynajmniej tyle, by starczyło ci na pół roku życia bez żadnych dochodów.

4. Czy optymalnie zarabiasz?

Przynajmniej raz w roku musimy zadać sobie też pytanie o nasze zarobki i dalszy rozwój ścieżki zawodowej. Siedzenie i czekanie aż pieniądze spadną nam z nieba, a szef doceni naszą ciężką pracę i da nam podwyżkę, niewiele daje. Trzeba samemu brać sprawy w swoje ręce i nie ustawać w szukaniu lepszej pracy.

5. Jakie są koszty twojego życia?

Większe zarobki często wiążą się z inflacją stylu życia, bo zaczynamy wydawać zdecydowanie więcej. Tylko nie o to chodzi, bo wtedy nic się w naszym życiu nie zmienia, dlatego trzeba dążyć do utrzymania kosztów życia na optymalnym poziomie.

6. Jakie wydatki planujesz w najbliższym czasie?

Wydatki nieregularne potrafią zrujnować budżet, a nie ma nic prostszego niż przeliczenie ich kosztów. Co czeka cię w najbliższym czasie: wesele kuzynki, wymiana samochodu czy urlop? Oblicz, ile potrzebujesz, by zrealizować cele i załóż fundusz wydatków nieregularnych. To na nim, każdego miesiąca będziesz gromadzić określoną kwotę i odkładać po to, aby w odpowiednim momencie sięgnąć po pieniądze bez konieczności zapożyczania się.

7. Czy masz długi?

Optymalnie byłoby, gdybyś po prostu mógł ominąć ten punkt i przejść dalej. Długi to wielki problem i warto ich unikać za wszelką cenę. Jedyny kredyt, który jest dopuszczalny to ten hipoteczny, a i w tym przypadku nie zapominaj o sprawdzaniu, czy naprawdę korzystasz z optymalnej oferty.

8. Co z twoją emeryturą?

Umiesz liczyć, licz na siebie, mawiają ci, którzy znają życie. Jedno jest pewne: w kwestii emerytury nie licz na skarb państwa ani na rząd, tylko bierz sprawy w swoje ręce i jak najwcześniej zacznij oszczędzać, aby mieć godne życie na starość. Nieważne, czy oszczędności ubierzesz w IKE, IKZE czy konto: składaj na emeryturę, bo nikt nie da ci godnych pieniędzy na życie na starość.

9. Czy twoje inwestycje przynoszą zyski?

Każda złotówka, którą w życiu zarobiłeś i odłożyłeś, powinna przynosić zyski. Nie jest to proste, ale inwestowanie jest koniecznością. Dokonuj regularnego przeglądu, by wiedzieć, czy twoje inwestycje przynoszą zyski i nigdy, przenigdy nie sięgaj po produkty, których zasady działania nie rozumiesz.

10. Czy masz odpowiednie ubezpieczenie?

To trudny temat, ale życie ludzkie jest bardzo kruche, a nieszczęścia się niestety zdarzają. Warto sprawdzić, czy optymalnie ubezpieczyłeś dom, samochód, a także własne życie. To szczególnie ważne, jeśli to ty ponosisz odpowiedzialność za rodzinę i bez ciebie będzie twoim bliskim trudno dać sobie radę, także pod względem finansowym.