6 lutego większość sklepów będzie nieczynna

Nowe przepisy ograniczające handel w niedzielę weszły w życie

Z dniem 1 lutego 2022 r. weszły w życie przepisy znacząco wpływające na działalność handlową w Polsce. W poprzednim artykule opisaliśmy założenia tarczy antyinflacyjnej, ograniczającej VAT na produkty żywnościowe, co ma się przyczynić do zahamowania drastycznych podwyżek cen tych artykułów.

Przepisy wprowadzające zerowy VAT na te produkty będą obowiązywały przez najbliższych sześć miesięcy.

Druga z wprowadzonych wczoraj zmian dotyczy zakazu, czy też znaczącego zredukowania handlu w niedzielę. Dotychczas obowiązujące przepisy okazały się na tyle mało precyzyjne, że wielu sieciom handlowym udawało się kontynuować działalność również w niedziele. Jak wiadomo – „furtką” do tego stały się usługi pocztowe, które masowo zaczęły być świadczone przez sklepy.

Poprzednia wersja ustawy nie wprowadzała zapisów dotyczących zakresu takiej działalności. Teraz to się zmieniło. Ustawę uszczelniono i od 1 lutego 2022 r. daje ona możliwość funkcjonowania w niedziele tylko takim placówkom, które prowadzą działalność pocztową na poziomie minimalnych 40 proc. przychodów ze sprzedaży detalicznej.

Wielkie sieci nie otworzą sklepów w niedziele?

W związku z wprowadzeniem zmian w ustawie, największe sieci działające na polskim rynku wydały komunikaty, z których wynika, że zarówno w najbliższą niedzielę, 6 lutego 2022 r., jak i w kolejne, ich sklepy nie będą czynne.

Takie informacje znajdziemy na stronach internetowych, zarówno sieci hipermarketów, jak i supermarketów oraz dyskontów działających w Polsce.

Usługi pocztowe nadal będą świadczone przez wszystkie sieci, które do tej pory je umożliwiały, ale w niedzielę wysłanie, jak i odebranie paczki będzie możliwe tylko wtedy, gdy zgodnie z ustawą będzie to niedziela handlowa, a takich w tym roku jest zaledwie kilka. Pierwszą była niedziela 30 stycznia 2022 r.

Następną będzie niedziela przed Wielkanocą – 10 kwietnia, następne to: 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia oraz 18 grudnia 2022 r.

W jakich sklepach nadal będziesz mógł zrobić zakupy w niedzielę? Sprawdź na InfoZambrow.pl.