7 zasad, których przestrzegaj, by mądrze robić zakupy

Powszechnie mówi się, że zarabianie pieniędzy to spora sztuka, wymagająca sporej wiedzy. Jakoś rzadziej mawia się, że także robienie zakupów, a co za tym idzie mądre wydawanie pieniędzy, wcale nie jest łatwe. W końcu sztab ludzi pracuje nad tym, abyśmy w sklepie pozostawili jak najwięcej gotówki i kupili najdroższe z możliwych towarów. Jak mądrze kupować, aby nie wydać zbyt wiele?

1. Uważaj na kup teraz

To niesamowity efekt psychologiczny. Po prostu wywieranie na ciebie presji, żebyś natychmiast skorzystał z oferty, bo za chwilę towar zniknie. Liderami są chyba biura podróży, które zamieszczają informację, ile osób spędzi w tej chwili tę samą ofertę, którą oglądasz. Naucz się nie ulegać presji i cierpliwie sprawdź ofertę konkurencji.

2. Badania rynku

Wspomniane już sprawdzenie cen konkurencji to właśnie badanie rynku. Zacznij od wspomnień i wiedzy, która już masz i przypomnij sobie, ile ostatnio kosztowała dana rzecz, zanim sięgniesz na półką czy opłacisz usługę. Nie bój się korzystać z porównywarek cen i to nawet w stacjonarnych sklepach. Sprzedawca poczeka, a ty sprawdzisz, czy faktycznie płacisz najtaniej.

3. Uważaj na środkową cenę

To częsty błąd, który popełniamy, zwłaszcza gdy kupujemy sprzęt domowy czy elektronikę. Po prostu sprawdzamy najtańszy artykuł i ten najdroższy, a potem dokonujemy wyboru czegoś pośrodku. To nie zawsze sensowne. Za sprzęt, który posłuży nam kilka lat, czasem warto zapłacić więcej. Sprawdzaj parametry, a nie cenę.

4. Patrz na jakość, a nie markę

Firmy latami pracują na prestiż swojej marki, wydając przy tym ogromne pieniądze na marketing i reklamę. W ten sposób zyskują klientów, ale niekoniecznie oznacza to, że jednocześnie dbają o jakość towarów. Niestety, wysoka cena i atrakcyjna metka wcale niekoniecznie przekładają się na trwałość produktu. Zacznij zwracać na to uwagę, bo kupując przedmiot dobrej jakości, masz szansę na jego naprawę czy przeróbkę.

5. Zawsze zastanów się, czy cena sprzed zniżki nie była zawyżona

Cena przekreślona grubą kreską, a pod nią kolejna, zdecydowanie niższa. To na pewno okazja, myślisz sobie i chwytasz za koszyk, by szybko wrzucić do niego przeceniony przedmiot. Tylko, czy na pewno pierwsza cena nie była zdecydowanie wyższa od rynkowej?

6. Pomyśl, zanim kupisz wielopak

Kup dwie sztuki, trzecia jest gratis albo kup sześć, bo to zdecydowanie bardziej opłacalne niż pojedynczy zakup – to stałe hasła w sklepach, które nie mają ochoty magazynować towarów na pólkach i chcą je sprzedać za wszelką cenę. A ty poddajesz się i kupujesz, choć trzecia kosatka masła będzie z kolei zalegać w twojej lodówce i to najczęściej tak długo, aż termin ważności minie i kostka masła wyląduje na śmietniku. Kupuj tylko to, co naprawdę jest ci potrzebne.

7. Nie daj się hasłu „za darmo”

Wielu sprzedawców chętnie dokłada do towaru kolejny artykuł, który jest zupełnie gratis, pod warunkiem kupienia czegoś v nieco droższego lub w większej pojemności. To miłe, bo każdy lubi dostawać prezenty. Tylko trzeba być pewnym, że ten konkretny faktycznie nam się przyda i go wykorzystamy. Kolejny fartuszek kuchenny po prostu jest ci niepotrzebny.