Jak oszczędzać na codziennych wydatkach?

Wiele osób jest niezadowolonych z kondycji domowych finansów. Pomimo tego, że rodzina posiada regularne dochody bardzo często okazują się one niewystarczające na pokrycie bieżących wydatków. W takich sytuacjach konieczne jest wdrożenie domowego oszczędzania.

Domowy budżet to podstawa

Jeśli chcemy znaleźć sposoby na oszczędzanie w gospodarstwie domowym musimy zacząć prowadzić budżet domowy. Oznacza to, że przez jakiś czas trzeba spisywać dochody i wydatki, nawet te najdrobniejsze. Można to robić w zwykłym zeszycie, w arkuszu kalkulacyjnym albo w specjalnych programach i aplikacjach. Chodzi o to aby zestawić ze sobą dochody i wydatki a te drugie podzielić na mniejsze kategorie. Warto wyszczególnić sobie wydatki na utrzymanie domu, samochodu, żywność, kosmetyki, ubrania, leki, używki, rozrywki czy wyjazdy. Gdy przez kilka tygodni będziemy tak szeregować wydatki szybko zauważymy, gdzie wydajemy zbyt dużo pieniędzy. Będzie to dobra okazja do tego, by pomyśleć nad sposobami zminimalizowania konkretnych wydatków.

Jak oszczędzać na rachunkach

W każdym gospodarstwie domowym wiele pieniędzy wydaje się na prąd, wodę, ogrzewanie, Internet, telefony czy ubezpieczenie samochodu. Warto więc przyjrzeć się im bliżej i zastanowić na przykład nad zmianą operatora. Jeśli chodzi o oszczędzanie na wodzie to można zamontować perlatory na kranach, przebudować łazienkę gdzie zamiast wanny będzie prysznic i przede wszystkim zmienić nawyki związane z używaniem wody. Wiele osób nie zakręca wody gdy myje zęby. Jest to duży błąd, bo takie z pozoru małe jednostkowe zużycie w skali miesiąca daje spore oszczędności. Podobnie jest z prądem. Należy wyeliminować nawyk trzymania włączonego stale telewizora i pozostawiania urządzeń w trybie czuwania. Warto zauważyć, że spore wydatki generuje także samochód w rodzinie. Czasami można przejść się pieszo, pojechać rowerem albo komunikacją. Warto też szukać korzystniejszych ofert na ubezpieczenie OC.

Jak oszczędzać na zakupach?

Wydatki na żywność to pokaźna pozycja w wielu domowych budżetach. Warto przyjąć zasadę by większe zakupy robić raz na jakiś czas w hipermarkecie albo przez Internet. Na bieżąco dokupuje się jedynie pieczywo czy warzywa, najlepiej w pobliskim sklepie czy na targu. Udając się na większe zakupy zawsze należy mieć ze sobą listę. Dzięki niej kupujemy tylko to, co jest nam potrzebne. Przy jej przygotowaniu sprawdzamy więc, co mamy w domy do pilnego zużycia i dopisujemy składniki, które razem z tymi, co mamy stworzą ciekawe potrawy. Należy bardzo uważać na wszelkiego typu promocjach. Rzadko dotyczą one towarów o długim terminie spożycia. Nie warto więc kupować za dużo promocyjnych owoców czy jogurtów, których nie zdążymy spożyć. Jeśli chodzi o zakupy ubrań to można korzystać z sezonowych promocji, odwiedzać outlety albo wykorzystywać karty lojalnościowe. Wiele osób chętnie odwiedza także sklepy z używaną odzieżą albo korzysta z internetowych wymian ubrań. Warto wiedzieć, że w dużych polskich miastach działają już pierwsze sklepy charytatywne z ubraniami.