Kolacja wigilijna i obiad to spory wydatek: oto jak oszczędzać, nie rezygnując ze smaku i tradycji.
Naprawdę można zaoszczędzić na obiad dzień wcześniej i na obiad w Boże Narodzenie? Przede wszystkim: czy naprawdę można zaoszczędzić pieniądze bez poświęcania smaku, jakości i tradycji? Trzeba powiedzieć, że koszty nadal są wysokie, ale bez konieczności pozbawiania się czegokolwiek można zaoszczędzić po prostu mając na oku szereg elementów. Dlatego radzimy, aby nie oszczędzać pieniędzy poprzez rezygnację i „szczupłą” figurę przed przyjaciółmi i krewnymi, ale optymalizować wydatki, tak aby obiady były jak zawsze smaczne i tradycyjne, z pewną ostrożnością.
Oto więc nasze podstawowe zasady.
Zasada nr 1: lista zakupów – jak zaoszczędzić na święta?
Pierwsza złota zasada to staranne sporządzenie listy zakupów – mając na uwadze osoby, które będą uczestniczyć, gusta i ilości – a przede wszystkim wierne trzymanie się tego, co o niej pisaliśmy: często zdarza się, że kupujesz produkty, które są. Nie jest to konieczne, a zatem sprzeciwia się prawdziwemu marnotrawstwu. Szacuje się, że jeśli będziesz trzymać się swojej listy zakupów, możesz zaoszczędzić nawet do 20%.
Zasada nr 2: porównanie cen.
Wiemy, że na Boże Narodzenie produkty, które zwykle mają swoją cenę, są nagle oferowane po znacznie wyższych cenach. Drugą złotą zasadą jest porównywanie ulotek wszystkich supermarketów i dyskontów, które są w naszym zasięgu, w taki sposób, aby porównać ceny i móc wybrać najlepsze rozwiązanie w zależności od na nasze potrzeby.
Zasada nr 3: pytanie o „oferty” – jak zaoszczędzić na święta?
Uwaga na oferty lub, lepiej mówiąc, te oferty, które wiążą się z zakupem dużej liczby produktów (na przykład 3 × 2): często dajemy się zwieźć tego typu ofertom, podczas gdy w rzeczywistości niepotrzebujesz tak dużej ilości produktu.
Dlatego konieczne jest dokładne obliczenie liczby gości i dokonywanie zakupów proporcjonalnych do potrzeb naszego stolika.
Zasada nr 4: unikaj pełnej lodówki do Sylwestra.
Ściśle związana z poprzednią sugestią jest następująca: stół z pewnością musi być zastawiony i zapełniony wszystkim, ale często przygotowujemy tyle rzeczy, że potem ląduje w lodówce do Nowego Roku i często potem jest wyrzucane. Unikanie odpadów jest zawsze ważne zarówno z ekonomicznego, jak i środowiskowego punktu widzenia.
Zasada nr 5: plastikowe talerze i sztućce – jak zaoszczędzić na święta?
Oczywiście po obiedzie trzeba potem zmywać naczynia i jeśli nie masz zmywarki to na pewno będzie to udręką. Jeśli jednak unikniemy zakupu plastikowych talerzy, szklanek i innych elementów wyposażenia, możemy zaoszczędzić nawet do 20%. Krótko mówiąc, jest to również zasada, którą należy wziąć pod uwagę (zwłaszcza jeśli masz zmywarkę!).