Jak zapełnić sobie czas na emeryturze?

Jeśli należysz do grupy osób, które swoje życie przeżywają bardzo intensywnie, starając się wykorzystać każdą daną Ci chwilę, to wraz z przejściem na emeryturę możesz poczuć dotkliwą pustkę. To dlatego, że wielu z nas w tym momencie się zatrzymuje i w zasadzie nie wie, co ma robić dalej. Przed nami jest już tylko ostateczne zakończenie, a wcale nie musi tak być, wystarczy, że zastanowimy się, czego tak naprawdę chcemy.

Skup się na domu lub mieszkaniu

Jeśli emerytura to czas, podczas którego masz więcej wolnego i nie do końca wiesz, co ze sobą zrobić, zapytaj swoich domowników albo bliskich, którzy z Tobą nie mieszkają, czy nie potrzebują z czymś pomocy. Może dzięki temu łagodniej odnajdziesz się w nowej rzeczywistości, zastępując pracę zawodową pracą przy domu. Do tego będziesz mieć szansę na pogłębienie swoich relacji z bliskimi, szczególnie tymi, którzy od dawna nie mieli czasu na dłuższe spotkanie. To doskonała okazja do powrotu w rodzinne strony albo zajęcia się wnukami. Kto wie, może dzięki temu ponownie zamieszkasz z dziećmi.

Poświęcić się rozwijaniu porzuconych pasji

Każdy z nas ma jakieś zajęcie, które w przeszłości sprawiało mu ogromną radość, ale musieliśmy je porzucić, bo nie mieliśmy czasu zająć się jego rozwijaniem. Emerytura to doskonała okazja, żeby ponownie po nie sięgnąć. Nie ważne, czy było to rysowanie, czytanie książek czy jeżdżenie na nartach, każda aktywność w tym wieku może być dobra, o ile nie mamy żadnych medycznych przeciwwskazań. Nie wmawiaj sobie, że nie masz czasu ćwiczyć albo że jesteś już za stary, żeby się czegoś nauczyć. Czas, który Ci został i tak upłynie, a przecież lepiej spędzić go na czymś, co naprawdę nam się podoba.

Naucz się tego, na co nigdy nie było czasu

Kto powiedział, że starsze osoby nie mogą nauczyć się już niczego nowego. Wręcz przeciwnie, wiele z nich ma teraz znacznie więcej możliwości, niż młodzi ludzie, którzy są zapracowani i starają się podtrzymać swoje relacje towarzyskie. Teraz kiedy nie chodzisz już do pracy, twój dzień zyskał dodatkowe dziesięć godzin, których nie powinieneś przesiedzieć. Uniwersytety trzeciego wieku oferują Ci masę ciekawych kierunków, ale do tego jest też ogrom kursów czy poradników, które pozwolą Ci rozszerzać wiedzę na dowolny temat, bez względu na to, jak nietypowy i niespotykany by Ci się wydawał.