Co dalej z bonem turystycznym?

Czy program będzie kontynuowany?

Od sierpnia 2020 r. aktywny jest program wsparcia turystyki krajowej, sygnowany przez tzw. bon turystyczny.

Uprawnienie to pozwala skorzystać z pięciuset złotych, przyznawanych na każde dziecko w rodzinie (do osiemnastego roku życia), w ramach usług hotelarskich, gastronomicznych czy kulturalnych, związanych z wypoczynkiem wakacyjnym.

Bon wprowadzono w związku z dramatyczną sytuacją branży turystycznej, która ucierpiała najbardziej w związku ze stanem epidemii i znaczącym ograniczeniem życia społecznego. Na ten cel z budżetu państwa wyasygnowano sumę czterech miliardów złotych.

Prawo do skorzystania z bonu turystycznego otrzymało ok. kilka milionów osób. Jak się okazuje – pod koniec czerwca 2022 r. jeszcze kilkaset tysięcy bonów nie zostało aktywowanych. Czy statystyki te zmienią się pod koniec obecnego sezonu wakacyjnego, kiedy program w dotychczasowej formule prawdopodobnie przestanie obowiązywać?

Czas pokaże. Jak wiadomo – postępująca dynamicznie inflacja i wszechobecna drożyzna – zrewidowały plany wakacyjne Polaków i w tym roku zainteresowanie ofertą może być mniejsze niż np. rok temu, gdy sytuacja ekonomiczna wielu polskich gospodarstw domowych była dużo lepsza.

Nowa formuła pomocy dla branży turystycznej?

Bon turystyczny – według Ministerstwa Sportu i Turystyki – sprawdził się bardzo dobrze jako efektywne narzędzie pomocy branży turystycznej i polskim rodzinom, udającym się na wypoczynek wakacyjny w kraju.

Zainteresowanie bonem rzeczywiście jest duże. Mimo to losy bonu w obecnym wydaniu prawdopodobnie są przesądzone. Szanse na to, żeby funkcjonował na podobnych zasadach co przez ostatnie dwa lata są nikłe.

MSiT wraz z Ministerstwem Finansów mają w najbliższym czasie przeprowadzić konsultacje, co do możliwości kontynuowania tej formuły pomocy albo wprowadzenia nowej, jednak już nie w tak szerokim zakresie jak dotychczasowa.

Być może przedłużony zostanie okres, w którym można będzie aktywować niewykorzystany do tej pory bon. Na przykład – będzie to możliwe do października.

Na razie nie wiadomo jednak jakie będą dalsze losy bonu, czy też innej pomocy skierowanej do polskiej branży turystycznej oraz do polskich rodzin, zainteresowanych krajowym wypoczynkiem.

Wszystko zależy od oceny finansowej różnych wariantów takich projektów.