Co dalej z brytyjskimi pieniędzmi?

Konieczna wymiana banknotów i monet

Zakończone uroczystym pogrzebem najdłuższe w historii Wielkiej Brytanii panowanie, królowej Elżbiety II, nie oznacza finalizacji różnych zmian. Wręcz przeciwnie – obywatele tego kraju (i kilkunastu nadal z nim związanych), muszą się liczyć z wieloma nowościami, natury symbolicznej, ale również formalnej.

Jedną z najbardziej zauważalnych będzie wymiana banknotów, na których będzie widniał wizerunek nowego króla, Karola III.

To jednak nie wszystkie zmiany. Będą one dotyczyły zarówno słów hymnu, jak i flag państwowych oraz innych elementów „wizerunkowych”.

Wraz z końcem panowania Elżbiety II do historii przejdzie m.in. wiele flag, na których widnieje jej znak, EIIR. Takie flagi towarzyszyły wizytom królewskim również w innych krajach Commonwealthu – m.in. w Kanadzie, Australii czy też Nowej Zelandii.

Pytaniem otwartym pozostaje kwestia samego sztandaru królewskiego, który decyzją nowego króla, również może zostać zmieniony.

Pieniądze z wizerunkiem królowej nie stracą ważności

Operacja wymiany tradycyjnych środków płatniczych w Wielkiej Brytanii, czyli banknotów i monet, nie może się odbyć w sposób natychmiastowy, ze względu na skalę przedsięwzięcia.

W obiegu funkcjonuje obecnie kilka miliardów samych banknotów, na których widnieje wizerunek zmarłej niedawno królowej. Ich łączna wartość to kilkadziesiąt miliardów funtów. Nawet jeśli proces wymiany pieniędzy zacznie się szybko – nie zakończy się prawdopodobnie wcześniej niż przed upływem co najmniej dwóch lat.

Do tego czasu można będzie używać dotychczasowych banknotów oraz monet.

Większość Brytyjczyków z pewnością z dużym zainteresowaniem będzie oczekiwać na upublicznienie projektu nowych banknotów i monet, również ze względu na to, że Elżbieta II była pierwszym monarchą brytyjskim, którego wizerunek znalazł się na funtach i tylko takie były do tej pory znane całemu społeczeństwu.

Jakie jeszcze zmiany czekają Brytyjczyków w związku z odejściem królowej Elżbiety II – przeczytaj na UwagaRegion.pl.