Co dalej z kryptowalutami?

Chaos będzie postępował?

Kryptowaluty wzbudzają powszechne zainteresowanie wśród osób zaineresowanych alternatywami finansowymi, od początku wzbudzały też duże kontrowersje. Są jednak nadal pewnym novum, które ma moc przyciągania wielu inwestorów.

W przypadku kryptowalut, jak wobec każdej nowości, pojawiało się wiele opinii, niejednokrotnie sprzecznych, w związku z tym trzeba było być nie tylko przekonanym i zdecydowanym, żeby w nie inwestować, ale również dysponować dużą wiedzą i doświadczeniem, żeby na nich nie stracić albo nie być zdziwionym taką perspektywą, która właśnie pojawiła się na horyzoncie.

Dziś nie można już mówić o tym, że rynek kryptowalut charakteryzuje się stabilnością – nie po tym, co wydarzyło się kilka dni temu, gdy doszło do ich najniższych notowań, można nawet powiedzieć, że kryptowaluty „zaliczyły” już swój czarny dzień, kiedy ich kursy osiągnęły najniższe historycznie poziomy.

W związku z kiepskimi notowaniami, kolejni inwestorzy decydowali się na rezygnację z posiadania tych aktywów. Trudno się temu dziwić – w ubiegłym tygodniu kurs się załamał, co oznacza, że m.in. bitcoin stracił kilkadziesiąt procent swojej wcześniejszej wartości.

Platformy ograniczyły działalność

W związku z postępującym chaosem i coraz niższymi notowaniami dwie największe platformy pośredniczące w transakcjach kryptowalutowych ograniczyły swoją działalność, co również było powodem narastającego zaniepokojenia wśród inwestorów, do tej pory aktywnych na tym rynku.

Wstrzymane został różne operacje, w tym wypłaty, przelewy między kontami oraz swapy. Miało to na celu ustabilizowanie sytuacji i zwiększenie płynności, a warto pamiętać, że kwestia dotyczy niemałych środków, liczonych w miliardy dolarów.

Ubiegłotygodniowy krach jest w pewnym stopniu oczekiwany, stanowi niechciane, jednak przez wiele osób przewidywane następstwo tego, co działo się w światowej gospodarce w ostatnich miesiącach.

Na niekorzystną sytuację również na rynku kryptowalut wpływ mają przede wszystkim decyzje krajowych banków centralnych, które walcząc z postępującą dynamicznie inflacją, wprowadzają coraz wyższe stopy procentowe.

W związku z tym zmniejsza się zainteresowanie inwestycjami, które nadal uznawane są za mniej stabilne.

Mimo obecnych zawirowań, nadal jesteś zainteresowany kryptowalutami? Więcej informacji na ich temat znajdziesz tu.