Czy warto dawać dziecku kieszonkowe?

Kieszonkowe, czyli drobne pieniądze na własne wydatki dziecka, to dziś bardzo popularny sposób na wydawanie dziecku potrzebnych mu środków. W końcu każdy z nas ma jakieś potrzeby i nie ograniczają się one tylko do jedzenia i picia. Ale czy aby dawanie dziecku kieszonkowego to najlepsze, co możemy dla niego zrobić? Czy może lepiej będzie skupić się na wydawaniu mu konkretnych kwot, kiedy o to poprosi?

Pozwalamy im na własne pieniądze
Dzieci powinny mieć swoje własne pieniądze, jeśli tylko rodzice są w stanie im je zapewnić. Nie powinny być to duże sumy, uzależniamy je od potrzeb naszych pociech. Im starsze dziecko, tym więcej będzie potrzebowało, bo nie zadowoli się już gumą ze sklepiku szkolnego. Posiadanie własnych pieniędzy daje dzieciom masę możliwości, ale także pokazuje im, że uważamy je za wystarczająco dojrzałe, aby mogły zarządzać swoimi pieniędzmi. Wtedy czują się w pewien sposób docenione. W końcu wszyscy chcemy, żeby nasi rodzice traktowali nas jak osoby równie sobie, a nie mniej odpowiedzialne czy głupsze.

Uczymy je, jak zarządzać swoimi środkami
Zarządzanie pieniędzmi to umiejętność, której brakuje dziś wielu dorosłym, nie mówiąc już o dzieciach. Dawanie naszym pociechom kieszonkowego zmusza je do uczenia się, jak najlepiej jest nimi dysponować. Wiedzą, że odstają określoną sumę. Mogą wydawać wszystko od razu, ale zachować coś dla siebie na czarną godzinę. Jeśli chcą dla siebie kupić coś bardziej wartościowego albo porządnego, to muszą odkładać swoje pieniądze. Taka nauka jest najcenniejsza, bo do wszystkiego dochodzą same i uczą się na swoich błędach. A każdy sukces smakuje lepiej, bo same wszystko osiągnęły.

Dzieci uczą się, ile kosztuje pieniądz
To, jaką wartość tak naprawdę ma pieniądz, to kolejna rzecz, która często umyka także dorosłym. Często nie patrzymy na to, ile faktycznie pracujemy, żeby wejść w posiadanie danego przedmiotu. Kiedy dajemy dzieciom kieszonkowe, pokazujemy im, że mogą liczyć na konkretną kwotę co tydzień, a więc dowiadują się, że tyle ten tydzień powinien ich kosztować. Do tego, dzięki temu, że same wydają swoje pieniądze, uczą się cen poszczególnych produktów, które należą do ich ulubionych, dzięki czemu mogą łatwiej określić, ile ich mogą sobie kupić oraz porównywać między sobą ceny najróżniejszych towarów.

Więcej o biznesie dowiecie się na stronie biznesforum.pl