Dlaczego cięcie wydatków nie wystarczy?

Poprawienie swojej sytuacji finansowej to zawsze spory wysiłek. Często taka potrzeba wiąże się nieprzewidzianym kryzysem, utratą pracy albo po prostu życiem ponad stan, które w końcu musimy sprowadzić do naszego poziomu. Wtedy zaczynamy szukać płaszczyzn, na których możemy zacząć ciąć koszty. Jednak może się okazać, że jest to tylko tymczasowe i nie do końca skutecznie rozwiązanie.

Rezygnacja z Netflixa nie wystarczy

Cięcie wydatków nigdy nie będzie tak skuteczne, jak znalezienie sobie nowych źródeł dochodu. Na przykład rezygnacja z licznych płatnych subskrypcji nie sprawi od razu, że podreperujemy budżet domowy. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę powinien być dla nich dochód domowy. Rezygnacja z kosztów nie sprawi, że pojawi się u nas więcej pieniędzy, na co zapewne bardzo liczymy, rezygnując z Netflix. To tylko spowoduje, że będziemy mieć więcej wolnych środków do dyspozycji, ale nie zmienia kwoty, którą faktycznie możemy dysponować. Cały czas zarabiamy tyle samo i nie zmieni tego ucinanie kosztów na przyjemności.

Iluzja dodatkowych dochodów a faktyczny zarobek

Wielu z nas ulega przekonaniu, że niej wydatków oznacza więcej pieniędzy. I faktycznie, więcej pieniędzy mamy wtedy do dyspozycji, ale nie zmienia to kwoty, którą faktycznie dostajemy. Jedynym pewnym sposobem na zwiększenie naszych pieniędzy jest znalezienie sobie dodatkowego dochodu. Nasza sytuacja nigdy nie poprawi się, jeśli będziemy zajmować się tylko i wyłącznie cięciem kosztów. Nie ma absolutnie szans na to, że takie zabiegi w jakikolwiek sposób przyczynią się do tego, że będziemy mieć więcej pieniędzy. Przede wszystkim dlatego, że gdy tylko poczujemy, że znowu możemy pozwolić sobie na zachcianki, zaczniemy wydawać wszystko.

Oszczędzanie na wydatkach nie działa

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać, najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wmówienie sobie, że cięcie kosztów Ci to umożliwi. Oczywiście nie oznacza to, że jest to zła strategia, wręcz przeciwnie, jeśli chcemy kupić coś droższego i na to oszczędzamy, musimy na jakiś czas przygotować się na masę wyrzeczeń i cięcie kosztów. Ale oszczędzać możemy też na czarną godzinę czy po prostu, żeby mieć zabezpieczenie finansowe. W takim wypadku nasze oszczędności powinny wynikać z tego, że możemy sobie pozwolić na ich gromadzenie. Nie możemy odkładać pieniędzy, jeśli nie stać nas na życie, które obecnie prowadzimy. W takim wypadku pozostaje jedynie nowe źródło dochodu.

Źródło dochodu to nie to samo, co praca

Wiele osób nie bierze dodatkowej pracy o ogóle pod uwagę i bardzo słusznie, bo nie po to pracujemy po osiem godzin dziennie, żeby jeszcze dobijać się czymś dodatkowym. Jeśli nie mamy innego wyjścia, możemy sięgnąć po kolejną zmianę czy miejsce pracy, ale jeśli tylko nasza sytuacja na to pozwala, dobrze byłoby sobie to odpuścić. Praca nie jest bowiem jedynym sposobem na znalezienie zarobku, choć pieniądze oczywiście nie spadną na nas z drzewa. I tu pojawiają się inwestycje. Nie każda inwestycja musi opierać się na pieniądzach, możesz zarabiać na swoim czasie i energii. Inwestuj w swój rozwój i dowiedz się, jak zarabiać na swojej pasji w taki sposób, żeby nie przerodziło się to w kolejny etat.