Dlaczego sukces jest liczony za pomocą pieniędzy?

Przez cały okres dzieciństwa dzieciom powtarza się, że muszą odnieść sukces. W czasie chodzenia do szkoły mierzy się go za pomocą dobrych ocen, które najczęściej określają rodzice, bo niekoniecznie ich oczekiwania odpowiadają przyjętym nazwom. W miarę, jak dorastają, powoli są wprowadzane w świat dorosłych, a oceny zostają zastępowane przez pieniądze, o które cały czas ktoś się martwi.

Nie jest tajemnicą, że głównym powodem, przez który większość dorosłych bierze udział w pogoni za bogactwem jest socjalizacja, która narzuca pewne zasady poprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Od dziecka wymaga się, aby przygotowało się do zarabiania dużych pieniędzy, utrzymania swojej przyszłej rodziny i pokazania rodzicom, że było warto w nie inwestować. Faktem jest, że bez pieniędzy nie można prowadzić komfortowego życia, ale przecież można zarabiać dokładnie tyle, ile się potrzebuje i nie więcej. Jednak większość wciąż uważa pieniądze za najlepszy wyznacznik sukcesu.

Dzieje się tak również dlatego, że jest to uniwersalny sposób na pokazanie, że do czegoś w życiu się doszło. Wiele osób chce, żeby ich środowiska widziały i podziwiały miejsce, które obecnie zajmują. Wydawanie pieniędzy, jeżdżenie drogimi samochodami albo chodzenie w drogich ubraniach nie zostawia wątpliwości co do tego, jak wiedzie się danej osobie. Szczęśliwa rodzina nie jest aż tak pożądana, żeby mogła być zamiennikiem pieniądza w ten kwestii, nie mówiąc już o efektach rozwoju osobistego czy uzbieraniu jakiejś ważnej kolekcji. Dla większości społeczeństwa liczy się to, co widzą i myślą o nich inni ludzie.

Przy tym wszystkim nie można zapomnieć, że pieniądze dają poczucie stabilności. W świecie, w którym da się kupić wszystko, nie można tak po prostu odciąć się od zarabiania ich czy dbania o ich posiadanie. Nawet jeśli ktoś nie traktuje pieniędzy bezpośrednio jako wyznacznik osiągnięcia swoich celów, to na pewno są nim pośrednio. Posiadanie ich pozwala nie martwić się o płacenie rat kredytu czy opłat za mieszkanie, z ich pomocą można posłać dzieci do dobrej szkoły albo kupić porządne, długowieczne sprzęty. Pieniądze są więc wpisane w nowoczesną wizję sukcesu, nawet jeśli są tylko środkiem do celu.