Inteligentne mieszkanie

Automatyka domowa to rozwiązania, które cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej stosowane są w domach jednorodzinnych jednak warto wiedzieć, że pozwalają również stworzyć inteligentne mieszkanie. Jaką funkcjonalność może ono posiadać? Dlaczego warto mieć inteligentne mieszkanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek, w którym zastosowane systemy (m.in. klimatyzacja, oświetlenie, ogrzewanie, sterowanie roletami czy rekuperacja) są ze sobą odpowiednio zintegrowane. W komunikują się ze sobą dzięki czemu mogą optymalizować swoje działanie. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od tego, jaka automatyka domowa została zastosowana. Całość łączy odpowiednio dobrana aplikacja/wizualizacja, z poziomu której obsługuje się posiadaną funkcjonalność. Warto również podkreślić, że technologia smart home może zostać wykorzystana nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych, ale również mieszkań.

Jaką funkcjonalność może posiadać inteligentne mieszkanie?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie technologia smart home może być wykorzystana również w przypadku mieszkań. Jaką funkcjonalność może mieć inteligentne mieszkanie? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie skonstruowany projekt inteligentnego domu. Do najbardziej oczywistych funkcjonalności zalicza się z pewnością inteligentne oświetlenie, czy sterowanie roletami, co pozwala na obsługę z poziomu wizualizacji, czy aplikacji mobilnej. Co więcej, oświetleniem, czy roletami można sterować również z poza mieszkania, co sprawdza się w przypadku, gdy o tym zapomnimy. Zwiększenie komfortu oraz zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych jest możliwe natomiast dzięki funkcjonalności, jaką jest inteligentne ogrzewanie. W tym przypadku można ustalać panującą temperaturę do konkretnych pomieszczeń, czy zarządzać ogrzewaniem podczas nieobecności w mieszkaniu. Z ogrzewaniem można zintegrować również klimatyzację, co również wpływa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Dlaczego warto mieć inteligentne mieszkanie?

Rosnąca popularność rozwiązań smart home sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto je zastosować we własnym mieszkaniu. Odpowiadając na to pytanie należy stwierdzić, że jak najbardziej tak, ponieważ pozwala to podnieść zdecydowanie komfort użytkowania mieszkania, a co za tym idzie sprawić, że będzie naprawdę nowoczesne. Jak już wspomniano automatyka domowa pozwala także zoptymalizować koszty eksploatacyjne, co jest bardzo ważne w przypadku rosnących cen energii. Ile kosztuje wdrożenie inteligentnego mieszkania? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ cena inteligentnego domu zależy w dużej mierze od ilości i rodzaju zastosowanych rozwiązań. Oczywiście warto również mieć świadomość, że budując system w odpowiedni sposób można w przyszłości go rozbudowywać o dodatkową funkcjonalność.

Podsumowując należy stwierdzić, że inteligentne mieszkanie to funkcjonalność, którą warto rozważyć. Wdrożenie tego typu rozwiązań jest bowiem korzystne nie tylko ze względu na komfort użytkowania, ale również bezpieczeństwo, czy koszty eksploatacji.