Jakie zalety ma rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy to produkt bankowy, na który stawia wielu klientów mających dodatkowe środki do zainwestowania. Wynika to z szeregu jego zalet, dzięki którym zapewnia on wygodne lokowanie i wypłacanie pieniędzy, a także spore zyski bez ryzyka.

Analizując ofertę poszczególnych banków, jeśli chodzi o rachunek oszczędnościowy, warto zwrócić uwagę na kilka jego podstawowych cech. Pozwoli to na dobranie produktu, który będzie spełniał oczekiwania.

Rachunek oszczędnościowy jako przykład produktu inwestycyjnego bez ryzyka

Rachunek oszczędnościowy to przykład bezpiecznego źródła inwestowania. Jego właściciel nie ponosi zatem ryzyka związanego z utratą umieszczonych na nim środków. Jest ono jedynie związane z oprocentowaniem, które może być niższe od inflacji. Choć pieniądze zgromadzone na takim rachunku oszczędnościowym tracą przez to swoją wartość, będzie to ubytek mniejszy niż w przypadku pozostawienia ich na klasycznym ROR-ze. Warto mieć na uwadze to, że banki proponują okresowe promocje na rachunek oszczędnościowy premiujące jego założenie lub uzupełnienie o nowe środki, czyli nadwyżkę kwoty na głównym rachunku bankowym liczoną od określonej daty. Wówczas oprocentowanie środków może być zwiększone nawet kilkukrotnie w stosunku do standardowego (choć są tutaj limity okresu trwania promocji, jak i maksymalnych kwot, które ona obejmuje).

Rachunek oszczędnościowy – zyski bez względu na kwotę powierzoną bankowi

Sporą zaletą rachunku oszczędnościowego jest to, że zapewnia on zyski już od pierwszej złotówki. Oznacza to, że oprocentowaniem objęta jest w jego przypadku każda kwota. Nawet wtedy, gdy z takiego rachunku oszczędnościowego wypłaci się większość środków i pozostawi kwotę rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, można liczyć na zyski z tego tytułu. Ponadto w jego przypadku nie ma także minimalnego limitu wpłaty. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla różnych osób, bez względu na poziom przychodów. Korzystają z niego często Ci klienci, którzy nie otrzymują wynagrodzenia regularnie lub też nie mogą sobie pozwolić na odkładanie dużej ilości środków w skali 1 miesiąca. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że przy rachunku oszczędnościowym bank może określać preferencyjne stawki w zależności od salda. Przy niższych widełkach salda bankowego oprocentowanie spada zatem do mniej korzystnego. Środki zgromadzone na takim rachunku będą jednak wciąż na siebie pracować.

Możliwość elastycznego korzystania ze środków na rachunku oszczędnościowym

Kolejnym z ważnych atutów rachunku oszczędnościowego jest elastyczny dostęp do gotówki. Oznacza to, że gdy potrzebujemy określonej kwoty, możemy ją z niego wypłacić bez większych konsekwencji, w odróżnieniu od np. lokaty, której zerwanie wiąże się często z utratą części lub całości wypracowanych odsetek. Są one naliczane po upływie każdego miesiąca, a to, w jakiej kwocie zostaną naliczone, zależy od ilości środków zgromadzonych na koncie. Trzeba jedynie pamiętać o limitach bezpłatnych wypłat z rachunku oszczędnościowego określonych przez bank. Większość z oferowanych na rynku kont tego typu oferuje wypłatę środków bez dodatkowych opłat tylko jeden raz. Kolejne przelewy na inny rachunek wiążą się z kosztem najczęściej od kilku do kilkunastu złotych.

Rachunek oszczędnościowy – jak wybrać?

Decydując się na otwarcie rachunku oszczędnościowego, powinniśmy zweryfikować kilka jego podstawowych parametrów. Po pierwsze, musi on mieć korzystne oprocentowanie. Propozycję poszczególnych banków w tym zakresie można porównać w rankingach rachunków oszczędnościowych online. Czołowe miejsca zajmuje w nich Santander Consumer Bank – bank od kredytów, który wyróżnia się wysokim oprocentowaniem dla nowych klientów, jak i przy nowych środkach. Istotne są ponadto opłaty. W przypadku Santander Consumer Banku korzystne jest np. to, że można zlecać dowolną ilość przelewów między rachunkami bez dodatkowych opłat, co nie jest regułą w innych bankach.

Źródło:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/zalety-konta-oszczednosciowego/, Data dostępu: [19.10.2022 r.]
  2. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/konto-oszczednosciowe-jakie-wybrac-konto-w-banku-wady-i-zalety/pvsnp3m, Data dostępu: [19.10.2022 r.]