Kilka kroków do dobrej pożyczki – jak wybrać mądrze?

Potrzeba zaciągnięcia pożyczki może się pojawić przy wielu sytuacjach. Usługi tego typu pozwalają na szybkie otrzymanie środków, co ma szczególne znaczenie dla osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji finansowej. Obecnie kwoty pożyczek mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Przy wyborze oferty warto jednak kierować się różnymi czynnikami, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, ograniczenia formalności oraz uzyskania potencjalnie korzystniejszych warunków umowy.

Porównanie ofert dostępnych na rynku

Osoby planujące zaciągnięcie pożyczki powinny przede wszystkim porównać ze sobą poszczególne oferty dostępne na rynku. Na ich opłacalność wpływa wiele czynników. W wielu firmach pierwszą pożyczkę można uzyskać za darmo, co stanowi niemałą zaletę. Pod uwagę warto wziąć również maksymalną kwotę zobowiązania, jaką oferuje dana instytucja. Przy wyborze duże znaczenie ma też sam fakt spełnienia wymogów pożyczkodawcy, dotyczących np. kwestii obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy wieku. Duże znaczenie ma maksymalna kwota pierwszej pożyczki, która nierzadko jest nieco niższa od kolejnych zaciąganych w tej samej firmie. Sprawdzając oferty, warto też zweryfikować opłaty dodatkowe oraz ewentualne koszty ponoszone w przypadku opóźnienia spłaty.

Wymagania i formalności

Ważnym krokiem przy wyborze oferty firmy pożyczkowej powinna być ocena warunków, które stawiane są pożyczkobiorcy. Obecnie wszystkie instytucje wymagają podania we wniosku danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania czy numer telefonu. Niezbędne jest też przedstawienie informacji z dowodu osobistego. W niektórych przypadkach trzeba ponadto podać dane dotyczące zatrudnienia, aktualnej sytuacji finansowej oraz stanu cywilnego. Istotnym etapem jest procedura potwierdzania tożsamości, która zwykle polega na zalogowaniu się do konta bankowego oraz wykonaniu przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę. W niektórych przypadkach konieczne może być skorzystanie ze specjalnej aplikacji. W obu przypadkach weryfikacja przebiega bardzo szybko.

Czas oczekiwania na decyzję

Decydując się na skorzystanie z pożyczki, warto wziąć pod uwagę czas oczekiwania na jej uzyskanie. Proces wydawania decyzji jest z reguły bardzo szybki, dzięki czemu o fakcie przyznania finansowania można się dowiedzieć już w ciągu kilku-kilkunastu minut. Potwierdzenie najczęściej przychodzi w wiadomości SMS na numer telefonu, który został podany we wniosku. Istotnym etapem tego procesu jest ocena zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, jednak również ona odbywa się bardzo szybko. W wielu firmach możliwa jest pożyczka od ręki, w ramach której środki bankowe docierają na konto klienta praktycznie natychmiast. Przelewy przekazywane są najszybciej, jeżeli pożyczkodawca posiada rachunek bankowy w tej samej instytucji co klient. Istnieje też możliwość skierowania prośby o zlecenie transferu błyskawicznego, co może wiązać się z dodatkowymi opłatami. W praktyce przyznane środki docierają na konto bez opóźnień, dzięki czemu pożyczkobiorca od razu jest w stanie wykorzystać je na planowany cel.

Dostępność pożyczki

Jeżeli pieniądze potrzebne są możliwie jak najszybciej, warto poszukać oferty dostępnej przez cały tydzień i o każdej porze. O ile standardowe pożyczki można zaciągać jedynie w dni robocze, o tyle kredyt od ręki jest przyznawany również w weekendy, dni ustawowo wolne od pracy oraz dni świąteczne – w tym także w godzinach nocnych. Praktycznym rozwiązaniem jest wypełnienie wniosku przez internet, co ogranicza konieczność składania osobistej wizyty w oddziale firmy czy nawiązywania kontaktu z konsultantem poprzez infolinię. Wszystkie formalności dopełniane są online, co można zrobić w każdy dzień oraz o dowolnej porze. Aby otrzymać błyskawiczną pożyczkę, należy skorzystać z oferty instytucji rozpatrującej wnioski w wyznaczonych przedziałach czasowych. Jeżeli warunki te zostaną spełnione, pieniądze trafią na konto bankowe pożyczkobiorcy od ręki. Trzeba przy tym pamiętać, że duży wpływ na sam fakt przyznania finansowania ma odpowiednia historia kredytowa.