PIT rozliczenie 2023 – niezbędne informacje

PIT za wynajem mieszkania to ten oznaczony numerem 28. Muszą go również wypełnić osoby rozliczające się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat tego druku? Oto garść niezbędnych informacji.

ePIT 28 – dla kogo?

Formy uzyskiwania przychodów są różne. Jeżeli ktoś::

 • prowadzi działalność w formie spółki, która jest opodatkowana ryczałtem,
 • prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która jest opodatkowana ryczałtem,
 • uzyskuje dochody z najmu prywatnego od nieruchomości położonej w Polsce, jak i za granicą,
 • prowadzi sprzedaż własnych produktów rolnych lub zwierzęcych przetworzonych sposobem nie przemysłowym,

powinien zainteresować się wypełnieniem tego formularza. “PIT 28 jak rozliczyć online?” – jeżeli ktoś zastanawia się nad odpowiedzią na to pytanie, nie musi się niczym denerwować. Istnieją bowiem specjalne programy komputerowe, które będą w stanie stanowić wsparcie. Również, jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, jak rozliczyć PIT 40a w picie 37.

Do kiedy rozliczyć PIT za wynajem mieszkania i za inne dochody?

Rozliczenie PIT za wynajem mieszkania, jak również za pozostałe dochody, które muszą być opisane w deklaracji 28, należy złożyć w przewidzianym terminie. W 2023 roku termin ten zmienia się na korzyść podatnika. Deklaracje można złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jednak w 2023 roku, 30 kwietnia będzie dniem wolnym od pracy, dlatego też podatnicy zyskają dwa dodatkowe dni na złożenie dokumentów. Tak więc w urzędzie skarbowym trzeba pojawić się najpóźniej 2 maja 2023 roku.

Portal podatkowy GOV Podatki jest miejscem, gdzie można znaleźć informacje odnośnie terminów, jakich trzeba zawsze pilnować, jak również wielu innych, które przydać się mogą podczas składania rozliczenia podatkowego.

PIT rozliczenie 2023 online

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy podczas osobistej wizyty jest wszystkim doskonale znane. Wystarczy tylko osobiście pojawić się w urzędzie, gdzie trzeba w dedykowanym miejscu złożyć dokumenty.

Jednak coraz większa liczba osób rezygnuje z tej wizyty na rzecz rozliczenia online.  Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany? Wystarczy tylko skorzystać z Twój e-PIT. Warto posiadać profil zaufany, który postrzegany jest jako podpis elektroniczny. Można go używać podczas składania różnego rodzaju dokumentów drogą elektroniczna do urzędów. W tym, e PITy. 

Są też inne alternatywy dla Twój e-PIT, jak np. Pitax.pl. Każdy podatnik ma okazję do tego, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą alternatywę.

PIT-28s kto składa rozliczenie?

Rozliczenie e PIT przez internet jest bezproblemowe dzięki intuicyjnej aplikacji PITax.pl

Tego typu dokument odnosi się do takich samych przychodów, jakie zostały wymienione już na samym początku. Z tą jednak różnicą, że PIT-28s wypełnia się po śmierci przedsiębiorcy, który osiągał taką formę dochodów. Trzeba pamiętać o tym, że bez względu na śmierć owego przedsiębiorcy, to do końca roku przedsiębiorstwo w spadku kontynuuje sposób opodatkowania według formy wybranej przez zmarłego. Do złożenia tego dokumentu zobligowane są te osoby, które:

 • stały się zarządcą sukcesyjnym dla całego przedsiębiorstwa,
 • wykonującą czynności zachowawcze za zmarłego, aż do momentu wyboru nowego zarządcy sukcesyjnego.

Rozliczenie PIT 2023 – kto nie musi?

Portal podatkowy PITax.pl zadba, abyś nie pominął przysługujących Ci ulg

Do tego grona osób można zaliczyć:

 • otrzymujące różnego rodzaju świadczenia rodzinne,
 • otrzymujące alimenty na dzieci.
 • uzyskujące diety z delegacji pracowniczych,
 • uzyskujące diety za pełnienie funkcji społecznych,
 • te, które otrzymały odszkodowania i zadośćuczynienia,
 • w niektórych przypadkach stypendia dla studentów.

Warto również wiedzieć, że wśród takich sytuacji wymienić można podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat od jej nabycia. 

PIT zerowy dedykowany jest również dla nowej grupy podatników, od roku 2023, które nie zapłacą podatku od przychodów do wysokości 85 528 zł. 

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na podatki gov. Warto pomyśleć o tym, aby odwiedzić tą stronę, dzięki czemu można poznać wiele ciekawych informacji, w tym chociażby kalkulator wynagrodzeń 2023, czy też kalkulator odsetek podatkowych. Podatki gov logowanie jest bardzo proste. Wystarczy tylko zarejestrować tam swoje konto, aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie daje ten portal.

Rozliczenie e PIT przez internet.

Czy warto złożyć deklarację podatkową online? Oczywiście, że tak. Na liście takich zalet znaleźć można:

 • szybkość i łatwość rozliczenia – dobry program tak naprawdę sam generuje właściwą deklarację po wcześniejszym wypełnieniu właściwych druków,
 • oszczędność czasu – nie trzeba nigdzie stać w korkach, marnotrawią czas na dojazd,
 • łatwość i prostota wypełnienia – programy online są intuicyjne w obsłudze,
 • mniejsza lub zerowa ilość błędów – programy są w stanie wyliczyć samodzielnie wszystkie kwoty, jakie muszą znaleźć się w dedykowanych rubrykach. 

Może i ta forma rozliczenia ma też wady, ale i tak bilans wychodzi znacznie korzystniej na plus. Nie brakuje chętnych osób, których grono z roku na rok się powiększa. Wolą oni deklarację wypełnić online w zaciszu własnego domu, ciesząc się większą ilością wolnego czasu.