Ubezpieczenie narciarzy — jakie wybrać, aby czuć się komfortowo w czasie aktywnych ferii w Austrii?

Narty w Austrii to marzenie niejednego miłośnika sportów zimowych. Kiedy zbliża się sezon, narciarskie stoki pękają w szwach. Jeśli Twoje pragnienie w końcu ma się spełnić, koniecznie zorganizuj wszystko tak, aby później nie żałować. O czym musisz pamiętać przede wszystkim? Na pewno Twoją uwagę powinno zwrócić ubezpieczenie narciarskie. Nigdy nie masz pewności, czy podczas uprawiania sportu nie dojdzie do wypadku. Dzięki ubezpieczeniu możesz liczyć na opiekę medyczną w obcym kraju oraz podstawowe leczenie, za które nie poniesiesz opłat ze swojej kieszeni. Sprawdź, z czym wiąże się narciarstwo alpejskie oraz jakie ubezpieczenia masz do wyboru!

Narciarstwo w Alpach — o czym warto wiedzieć?

Nie ulega wątpliwości, że to Austria jest jednym z najchętniej obieranych kierunków przez zapalonych narciarzy. Alpejskie stoki kuszą, podobnie jak austriacki klimat. Poza tym, do Austrii z Polski wcale nie jest daleko. Można na taki wypad wybrać się własnym samochodem.

Jednak narciarstwo nie jest najbezpieczniejszym sportem. Należy do ryzykownych dyscyplin. Nic więc dziwnego, że rocznie do szpitali trafia ok. 50 tysięcy osób poszkodowanych właśnie podczas zjazdów ze stoków. Większość wypadków to nawet nie kwestia zderzeń czy wjechania na innego uczestnika zjazdu. Doświadczenie pokazuje, że czynnik ryzyka numer jeden to po prostu brak umiejętności narciarzy, przecenienie własnych możliwości i sprawności. Nie dziwi więc, że sporo osób zwraca uwagę na kwestie ubezpieczenia. Ubezpieczenie na narty w Austrii to nieodłączny element, o którym każdy powinien pomyśleć!

Ubezpieczenie narciarskie — jakie ubezpieczenie dla turystów?

Jedziesz na narty jako turysta? Do wyboru masz kilka ubezpieczeń. Ubezpieczenie cywilne sprawdzi się w sytuacji, kiedy wypadek będzie następstwem Twojej winy. Jeśli w jego wyniku ucierpieli inni narciarze, ubezpieczenie cywilne może ustrzec Cię przed poważnymi konsekwencjami. Nieuzasadnione roszczenia to chleb powszedni. W przypadku braku ubezpieczenia wszystkie koszty trzeba byłoby pokryć z własnej kieszeni. Co ciekawe, ubezpieczenie cywilne przyda się rodzicom, ponieważ chroni ono przed następstwami szkód wyrządzonych przez najmłodszych członków rodziny.

Ubezpieczenie zdrowotne EKUZ to bezpłatne ubezpieczenie przysługujące Polakom z NFZ. Wystarczy wyrobić specjalną kartę, wybierając się na ferie, aby móc się nią posługiwać w razie konieczności poza granicami kraju. Jednak ubezpieczenie tego rodzaju pokryje jedynie podstawowe koszty leczenia. Nic więc dziwnego, że sporo osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie prywatne. Dopiero one są w stanie pokryć większość kosztów ewentualnego leczenia, transportu do szpitala czy potrzebnych leków. Za granicą nigdy nie wiadomo, ile co kosztuje, a gdyby przyszło narciarzowi płacić ogromne sumy za transport do szpitala czy koniecznej operacji, mógłby się zadłużyć na resztę życia.

Turyści chętnie korzystają z ubezpieczenia podróżnego. Ciekawą opcją jest ubezpieczenie do przerwania podróży. Po wypadku na stoku nie każdy ma szansę kontynuować urlop bądź ferie. Jeśli konieczny jest powrót do domu, ubezpieczyciel może zwrócić koszty, które turysta poniósł za wynajem hotelu czy wykupienie różnych atrakcji, ale nie zdążył z nich skorzystać z powodów zdrowotnych.

Wypadek na nartach — co robić, kiedy już do niego dojdzie?

Wypadek na nartach to nie jest miła sytuacja. Jednak trzeba zachować zimną krew i postępować według zasad. Na samym początku konieczne jest oznaczenie miejsca wypadku, aby inni narciarze nie zrobili sobie krzywdy. Drugi krok to wezwanie pomocy. Wypadki należy zgłaszać do austriackiego pogotowia górskiego. Jeśli wśród poszkodowanych są osoby wymagające natychmiastowej pomocy, należy jej udzielić jak najszybciej. Ważne jest sprawdzenie funkcji życiowych oraz zabezpieczenie przed zimnem. Po wykonaniu wszystkich tych czynności trzeba cierpliwie czekać na pomoc, która z pewnością nadejdzie.