W jaki sposób działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to nowoczesne rozwiązanie finansowe, które umożliwia nam korzystanie z dodatkowych pieniędzy, nawet gdy nie mamy ich na własnym koncie. Można to porównać do kredytu czy pożyczki, ale korzystanie z takich dodatkowych środków jest znacznie prostsze i wygodniejsze. To jaką dodatkową sumę możemy wydać, zależy od naszej zdolności kredytowej. 

Kto może skorzystać z karty kredytowej? 

Wiemy już, jak działa karta kredytowa, więc pora wyjaśnić, kto może otrzymać kartę kredytową, ponieważ banki czy firmy nie udostępniają jej każdemu. Standardowa karta kredytowa oferowana jest wyłącznie osobom, które mają zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową. Żeby uzyskać taki dodatkowy limit odnawialny, należy podczas wnioskowania przedstawić: 

  • umowę o pracę, 
  • wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie, 
  • zaświadczenie o dochodach, 
  • deklaracje PIT za ostatni rok, 
  • oraz inne wymagane dokumenty. 

W jaki sposób uzyskać kartę kredytową? 

Istnieją dwa sposoby na to, aby zdobyć kartę kredytową. Pierwszy sposób jest tradycyjny, czyli musimy wybrać się do banku, gdzie z pomocą doradcy wypełnimy odpowiednie dokumenty, które są niezbędne przy ubieganiu się o taką kartę. 

Znacznie szybszym i prostszym rozwiązaniem jest wypełnienie wniosku o kartę kredytową online. Najczęściej wystarczy samodzielnie wypełnić wniosek oraz wykonać przelew weryfikacyjny ze swojego banku. Już w ciągu kilku minut otrzymamy odpowiedź o tym, czy dostaniemy kartę kredytową czy wniosek zostanie odrzucony. 

Jak działa limit na karcie kredytowej? 

Większość osób posiadających konto w banku doskonale wie, jak działa karta kredytowa, ale już niektórzy tylko wiedzą, w jaki sposób działa limit na takiej karcie. Najprościej mówiąc, jest to suma środków, która udostępniana jest klientowi, a jej wysokość uzależniona jest od zdolności kredytowej oraz polityki banku czy firmy przyznającej kartę kredytową. 

Najczęściej suma ta wynosi kilka tysięcy złotych, ale dla najlepszych klientów limit może być podniesiony nawet do 50 000 zł. Pieniądze mogą być wydawane w dowolny sposób przez klienta na przykład podczas płatności internetowych za rachunki lub za zakupy w sklepach stacjonarnych. 

Ile czasu jest na spłatę zadłużenia karty kredytowej? 

Każdy, kto decyduje się na korzystanie z takiego limitu, powinien doskonale wiedzieć nie tylko to, jak działa karta kredytowa, ale również, w jakim czasie trzeba spłacić zadłużenie. W większości przypadków jest to termin około 14 dni. W tym czasie należy spłacić całość lub przynajmniej część. Im szybciej zostanie spłacony limit na karcie, tym jego koszty będą mniejsze.