Windykacja na koszt dłużnika – czy to możliwe?

Walka o własne pieniądze z pewnością nie jest dla Ciebie komfortowa. Dodatkowo, windykując nieuczciwego dłużnika, musisz liczyć się z poniesieniem kosztów tego procesu. Pamiętaj jednak, że w szczególnych przypadkach możesz ubiegać się o zwrot opłat windykacyjnych!

Kiedy wnosić o zwrot kosztów postępowania windykacyjnego?

Warunki konieczne do ubiegania się o rekompensatę są zasadniczo trzy:

 • dług musi powstać w drodze transakcji handlowej,
 • obie strony sprawy to przedsiębiorstwa,
 • dług nie może być mniejszy niż 40 EUR.

Pamiętaj, że rekompensata działań windykacyjnych działa na zasadzie zwrotu. Zanim odzyskasz pieniądze, musisz je wyłożyć.

Jeśli już wiesz jakie warunki powinna spełniać Twoja sprawa, upewnij się jakie koszty podlegają zwrotowi. Należą do nich:

 • wynagrodzenie prawnika i windykatora,
 • koszty administracyjne,
 • koszty wewnątrz firmowe.

Windykacja nie kończy się jednak na etapie polubownym. Jeśli dłużnik trwale uchyla się od płatności, masz prawo i wręcz powinieneś skierować sprawę do wymiaru sprawiedliwości celem egzekucji sądowo-komorniczej. Musisz wiedzieć, że działania komornika również generują koszty. Na szczęście również możesz je włączyć w dochodzenie zwrotu.

Aby móc dochodzić rekompensaty z tytułu kosztów windykacji, nie musisz posiadać dowodów poniesionych kosztów. Zalecamy jednak skrupulatne zbieranie dokumentów, faktur i rachunków w przypadku wątpliwości co do zasadności Twojego wniosku!

Rekompensata – ile mogę odzyskać?

Kiedy już wiesz, w jakich przypadkach możesz ubiegać się o rekompensatę, czas byś poznał proponowane kwoty, jakie Ci przysługują. Są one w pełni zależne od wysokości długu.

Sprawdź, ile możesz otrzymać:

 • 40 EUR, jeśli roszczenie nie przekracza 5 000 zł,
 • 70 EUR, za roszczenia w przedziale 5 000 – 50 000 zł,
 • 100 euro, kiedy roszczenie przekracza 50 000 zł.

Pamiętaj, aby przeliczyć rekompensatę zgodnie z kursami walut NBP! Skorzystaj z danych na ostatni dzień roboczy miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym upłynął termin płatności faktury!

Przeczytaj również: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/rekompensata-za-windykacje-40-70-i-100-euro-kiedy-mozna-zastosowac-wyzsza-stawke/

Postępowanie sądowo-egzekucyjne – kto ponosi koszty?

Marzeniem każdego wierzyciela jest jak najszybsze pozbycie się niechcianego dłużnika. Najbardziej dogodnym rozwiązaniem jest zakończenie sprawy na etapie windykacji polubownej. Korzyści z tego rozwiązania płyną dla obu stron. Niestety nie każdy dłużnik skłania się ku szybkiemu uregulowaniu zaległości, a Ty prędzej czy później musisz podjąć decyzję o wszczęciu postępowania sądowo-egzekucyjnego.

 Zastanawiasz, się kto pokryje kosztowny proces? Możesz być spokojny, jeśli dłużnik przegra sprawę, wszelkie koszty postępowania leżą po jego stronie. Zanim jednak skierujesz sprawę do sądu, poinformuj dłużnika o tym, że w przypadku swojej porażki będzie musiał uregulować opłaty.

Obejmują one następujące obszary:

 • opłata sądowa,
 • honorarium radcy prawnego lub adwokata,
 • prowizja firmy windykacyjnej,
 • wynagrodzenia biegłych,
 • stawiennictwo świadków.

Pamiętaj! Jeśli koszty windykacyjne przewyższają rekompensatę, możesz ubiegać się o wyrównanie!

Jak widzisz, proces windykacyjny związany jest z wieloma, często skomplikowanymi mechanizmami. Warto mieć świadomość, że walka o własne pieniądze nie musi wiązać się z kosztownym procesem.

Vindicat – eksperci od zadań specjalnych!

Aby mieć pewność, że Twoja sprawa jest właściwie zaopiekowana, warto oddać ją w ręce specjalistów. Musisz wiedzieć, że aż 93% spraw skierowanych do Vindicat znalazło szczęśliwe rozwiązanie w drodze ugody! Dzięki Vindciat zaoszczędzisz więc nie tylko czas, ale i pieniądze potrzebne do obsługi procesu windykacyjnego.

Windykuj bez wychodzenia z domu z RoboVindicat!

W naszym systemie znajdziesz szereg narzędzi, które usprawnią Twoją windykację. Z nami zgromadzisz wszystkie faktury w jednym miejscu i już nigdy nie przeoczysz terminu płatności. Nie musisz już dłużej pamiętać o wysyłaniu ponagleń – nasz zautomatyzowany system zrobi to dla Ciebie. Ponadto uzyskasz dostęp do personalizowanych wzorów pism oraz specjalistycznej wiedzy, która pozwoli Ci zyskać cenną wiedzę na temat mechanizmów windykacyjnych.

Zarejestruj się w naszym systemie – tylko kilka kroków dzieli Cię od skutecznej windykacji Twoich pieniędzy!