ZUS przejmuje obsługę sztandarowego programu rządowego
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, już za kilka tygodni beneficjentów programu rządowego, znanego jako „500 plus”, czeka duża zmiana o charakterze organizacyjnym. Do tej pory świadczenia były wypłacane przez samorządy gminne. Od 1 stycznia 2022 r. obsługę programu przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Według prezes ZUS, Gertrudy Uścińskiej, zakład jest już w pełni przygotowany na przejęcie nowej puli obowiązków – w związku z tym nie powinno być żadnych problemów z obsługą programu.
Czym spowodowana jest ta zmiana, dość istotna pod względem formalnym? Jak wiadomo, obsługa programu „500 plus” nie należała do najtańszych. Wystarczy tylko przypomnieć, że w samorządach nad właściwym zarządzaniem programem pracowało kilka tysięcy osób.
Według polityków – przejęcie tych obowiązków przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych spowoduje znaczne obniżenie kosztów obsługi programu. Według prezes ZUS rzeczywiście powinno się tak stać. Obsługą „500 plus” w zakładzie ma się zająć zaledwie kilkadziesiąt osób.
Świadczenie tylko w formie elektronicznej
Dla części osób korzystających z popularnego programu, wprowadzana od stycznia zmiana może być pewnym utrudnieniem, ale bardziej związanym z „przyzwyczajeniem” do sposobu pobierania świadczenia niż z rzeczywistymi trudnościami.
Forma elektroniczna jest szybka i prosta. Całość obsługi „500 plus” będzie od stycznia cyfrowa – począwszy od przyjmowania wniosków przez ZUS, po wypłatę związanej z programem kwoty. Od początku nowego roku pieniądze będą trafiać bezpośrednio na rachunek bankowy wskazany przez osobę uprawnioną do uczestnictwa w programie.
Prezes ZUS zapewnia, że każdy, kto będzie miał jakiekolwiek problemy, może liczyć na pomoc pracowników zakładu przy składaniu niezbędnych dokumentów.
Obsługa programu przez ZUS będzie przejmowana stopniowo, co oznacza w praktyce, że gminy będą nadal wypłacały świadczenia, ale tylko do końca okresu, na jaki były już przyznane.