Świąteczne plany Polaków

Skromniejsze świętowanie?

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Dziś, 6 grudnia – możemy jak co roku – mówić o pewnym prologu świąt, przynajmniej jeśli chodzi o prezenty. O ile jeszcze kilkanaście lat temu Święty Mikołaj niepodzielnie królował właśnie 6 grudnia, o tyle w ostatnich latach coraz częściej „zjawiał” się w naszych domach w grudniu dwukrotnie, oprócz pierwszego tygodnia grudnia, również w tygodniu ostatnim, oczywiście za sprawą choinki i Wigilii.

Czy w tym roku również obdaruje dzieci dwukrotnie? Konkretnych wyliczeń jeszcze nie ma, ale prognozy wydatków świątecznych wskazują na to, że te święta będą się znacznie różniły od poprzednich. Abstrahując od sytuacji politycznej i społecznej – również strona finansowa przedstawia się inaczej niż w latach poprzednich, szczególne, jeśli porównamy je do świąt sprzed 2020 r.

Wyraźnie zauważalny jest nowy trend i nie będzie z pewnością zaskoczeniem stwierdzenie, że dotyczy on redukowania wydatków. Co to oznacza? Tańsze i skromniejsze święta dla większości rodzin. Wskazują na to analizy ekonomiczne, w tym banków działających w Polsce.

Drożej i mniej…

Boże Narodzenie AD 2021 będzie droższe i skromniejsze. Oczywiście jest tą prostą „funkcją” rozkręcającej się stale inflacji. Listopad zakończył się na poziomie 7,7 proc., czyli największym od ponad dwudziestu lat.

Obecnie spodziewane są kolejne decyzje banku centralnego, które mają na celu zmniejszyć jej dynamikę (podwyżka stóp procentowych NBP), jednak takie decyzje nie mogą zadziałać na redukcję wzrostu cen natychmiastowo.

Wygląda więc na to, że w tym roku nie pozwolimy sobie in gremio na tyle wydatków co nawet rok wcześniej. Będziemy dłużej zastanawiać się nad wydatkami.

Badanie przeprowadzone przez Minds&Roses na zlecenie Związku Banków Polskich wskazuje, że ponad sześćdziesiąt procent ankietowanych ograniczy wydatki, co więcej – nieco ponad czterdzieści procent biorących udział w badaniu stwierdziło, że ich sytuacja materialna pogorszyła się w ciągu ostatniego kwartału.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę analizując raport „Świąteczny Portfel Polaków 2021”? Jak nietrudno się domyślić, w tym roku powodzeniem nie będą się cieszyły kredyty i pożyczki świąteczne, które jeszcze dwa lata temu były jednymi z chętniej zaciąganych w kategorii kredytów konsumpcyjnych. Na zainteresowanie klientów nie mogą liczyć zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe.