Bezpieczna poczta e-mail dla firm – co warto wiedzieć?

E-mail to nieoceniona pomoc w działaniu wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza w kontekście kontaktu z klientami. Należy jednak pamiętać, że to również technologia często wykorzystywana przez hakerów – warto zatem zadbać o bezpieczeństwo przy zakładaniu firmowej skrzynki.

Poczta e-mail – zagrożenia

Dla sporej części firm wysyłanie i odbieranie wiadomości mailowych to niezwykle ważny element codziennej pracy. E-mail służy do kontaktu z klientami, partnerami biznesowymi, a także do komunikacji w obrębie samego przedsiębiorstwa. Jednocześnie poczta elektroniczna daje spore pole do popisu hakerom: warto wiedzieć, że już pierwsze wirusy komputerowe były przesyłane właśnie za pośrednictwem tego kanału. Złośliwe oprogramowanie nadal jest często rozpowszechniane właśnie za pośrednictwem maili.

Do tego dochodzi także spam, który może skutecznie utrudnić codzienną pracę i uniemożliwić skupienie się na ważnych zadaniach. Wiadomości tego typu mogą ponadto zawierać linki do stron z wirusami. Kolejnym istotnym zagrożeniem jest phishing – to atak oparty na socjotechnice, który polega na podszywaniu się pod zaufany podmiot (np. bank, pocztę, firmę energetyczną czy dostawcę Internetu). Linki do złudzenia przypominające odnośniki do prawdziwych stron tego typu instytucji prowadzą w rzeczywistości do witryn, które umożliwiają hakerom przechwycenie poufnych informacji.

Zadbaj o bezpieczeństwo z firmą INEAbiznes z odpowiednią ochroną

Aby móc cieszyć się skuteczną ochroną przed zagrożeniami związanymi z pocztą e-mail, warto wybierać usługi dostawców, którzy stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Takie rozwiązania zapewnia między innymi poznańska INEAbiznes korzystający z oferty tej firmy może liczyć na dostęp do szeregu specjalistycznych usług i solidnych zabezpieczeń. Ciekawym rozwiązaniem w kontekście poczty elektronicznej jest uruchomienie skrzynki na własnym serwerze, który można kontrolować w każdym aspekcie.

Poczta elektroniczna w Data Center – sposób na pełną kontrolę

Data Center, czyli centrum przetwarzania danych, zapewnia ogromne możliwości użytkownikom biznesowym. To nie tylko sposób na przechowywanie plików w chmurze, lecz także między innymi na dostęp do wysokowydajnych urządzeń służących do przeprowadzania skomplikowanych obliczeń. Na tym jednak nie koniec – jedną z dostępnych usług jest kolokacja serwerów, czyli przeniesienie własnej infrastruktury do bezpiecznego, obsługiwanego 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu centrum danych.

W ramach Data Center można także obsługiwać własną pocztę. Takie podejście pozwoli na skuteczne kontrolowanie całego procesu wysyłania i odbierania wiadomości, w tym na przykład filtrowanie załączników oraz nadawców. Warto połączyć to rozwiązanie z dedykowanym oprogramowaniem i solidnym wsparciem od dostawców. Do tego należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa, które dotyczą wszystkich firmowych zasobów, w tym właśnie skrzynki e-mail. Hasła muszą być odpowiednio silne, a ponadto warto zadbać o szyfrowanie wszystkich wiadomości.