Czy warto rozliczyć PIT w mieście, w którym nie jesteśmy zameldowani?

Gdzie rozliczyć podatek dochodowy?

Zmiany gospodarcze i społeczne doprowadziły do różnych procesów, w tym migracyjnych, także w obrębie poszczególnych krajów. Nie inaczej jest w Polsce. Dziś częściej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, żyjemy i pracujemy w innym mieście niż w tym, w którym jesteśmy zameldowani na stałe.

Ma to swoje „przełożenie” na kwestie podatkowe i szerzej – finansowe. Czy powinniśmy płacić podatki tam, gdzie faktycznie funkcjonujemy na co dzień, czy tam, gdzie jesteśmy tylko „teoretycznie”?

Od kilku lat istnieje możliwość zmiany miejsca rozliczania podatków – z miasta stałego zameldowania, do miasta, z którym jesteśmy obecnie związani. Wiele osób reaguje alergicznie na konieczność wykonywania ponadstandardowych czynności związanych z szeroko pojętą biurokracją, w związku z tym taka możliwość, jak zmiana miejsca rozliczania PIT, z pewnością nie byłaby dla nikogo interesująca i atrakcyjna, gdyby nie pojawiły się pewne zachęty.

Czy walka o każdego podatnika to gra warta świeczki? Zdecydowanie tak, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że w większości miast (większych i mniejszych) w Polsce – dochody uzyskiwane od podatników płacących składki lokalnie stanowią ok. 30 proc. całego budżetu.

Zachęty dla podatników

Obecnie dokonanie takiej zmiany jest nie tylko łatwe, ale również korzystne dla podatnika. Po pierwsze – zmiany miejsca rozliczenia PIT można dokonać bardzo prosto i szybko – za pośrednictwem zdalnej usługi „Twój e-PIT”. Takie rubryki znajdziemy także w popularnych programach pomagających rozliczyć podatek i na tradycyjnych formularzach.

Aby dokonać zmiany miejsca rozliczania podatku, wystarczy wpisać adres faktycznego zamieszkania. Meldunek nie jest w takim przypadku wymagany.

Co tak naprawdę może zachęcić podatnika do wsparcia budżetu innego miasta, niż tego, w którym jest zameldowany?

Jest to coraz bardziej rozbudowany katalog różnego rodzaju zachęt, czyli zniżek, promocji, punktów i innych benefitów, które w zależności od miasta, mogą być mniej lub bardziej atrakcyjne.

Na co konkretnie może liczyć „nowy” podatnik w danym mieście? Możliwości, z których korzystają samorządy terytorialne jest wiele. Mogą to być np. zniżki na korzystanie z komunikacji miejskiej, niższe ceny biletów wstępu do prowadzonych przez miasta instytucji, takich jak teatry, ogrody zoologiczne, baseny itp.

Ciekawą propozycją są także dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół, przedszkoli czy żłobków. W kilku największych polskich miastach urządzane są także loterie, w których można wygrać wartościowe nagrody.