Handel w niedziele niehandlowe na przykładzie francuskiego giganta

Francuska sieć handlowa Auchan otwiera swoje sklepy w niedziele niehandlowe. Wszystko dzięki wykorzystywaniu luki w prawie i ustawy niedziel niehandlowych, z których wcześniej skorzystały już inne marki sklepów spożywczych. Jak to będzie działać? Auchan wprowadza usługi kurierskie i … może prowadzić handel w dni, w które handlu być nie powinno. Przynajmniej w teorii.

https://biznesforum.pl/zakaz-handlu-w-niedziele-jakie-sa-jego-efekty/

Francuska sieć otwiera swoje sklepy także w wielkopowierzchniowych galeriach. Siłą rzeczy będą musiały otwierać się też całe galerie. Nie otworzą się sklepy odzieżowe, ale już punkty gastronomiczne, kawiarnie, kwiaciarnie czy apteki, kina czy siłownie – jak najbardziej będą mogły. To generuje koszty dla całego centrum handlowego, które w większości będzie zamknięte, jednak ruch ludzi będzie musiał zostać udostępniony. Usługi na ochronę, firmę sprzątającą, do tego prąd i inne koszty. Wszystko dla francuskiej sieci i kilku innych otwartych lokali.

Jak Auchan omija ustawę o zakazie handlu w niedzielę? Wprowadza usługi pocztowe, a konkretniej, usługi dowozu zamówionych zakupów. Od teraz można zamówić rzeczy przez internet, a Auchan dostarczy je do domu. Są usługi kurierskie? Tak. Dzięki temu można otworzyć również sklep stacjonarnie. Wcześniej z tego typu rozwiązać skorzystały inne sieci, jak Kaufland, Biedronka czy Lidl. W praktyce, już niedługo, w niedziele handlowe zakupy spożywcze zrobimy tak naprawdę w każdym supermarkecie. Oto handel w dni wolne od handlu w czystej postaci.

Prawo ma zostać doprecyzowane i uregulowane. W nowej ustawie rzekomo pojawi się zapis mówiący o tym, że sklep będzie mógł otworzyć się w niedzielę, ale tylko pod warunkiem, jeśli usługi pocztowe będą generować minimum 50 procent obrotu w całym miesiącu. Czy to możliwe? Oczywiście, szanse są iluzoryczne przy tak potężnym molochu, w którym w każdym tygodniu generowane są olbrzymie obroty. Kto wie, być może Hipermarkety i zagraniczni giganci są przygotowani i znajdą kolejne rozwiązania na ominięcie tej nowelizacji ustawy.

Bogatym wolno więcej, a zwłaszcza zagranicznym. Szkoda tylko, że podatki płacą iluzoryczne. Wyzysk. Biznes dla wielkich. A co z pracownikami? Czy ktoś o nich pomyślał? Niedziele niehandlowe były naprawdę trafionym pomysłem. Doceniło to wiele rodzin. Niestety, do czasu.

1 komentarz

  1. Cała ta szopka z niedzielami niehandlowymi jest niedorzeczna. Przecież są setki innych zawodów, które są wykonywane w niedziele, więc dlaczego handel jest zamknięty? Dla wielu osób jest to jedyny dzień, w którym mogą zrobić zakupy

Dodaj komentarz