W świecie kryptowalut

Kryptowaluty cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Oczywiście jeśli ktoś chce się wzbogacić dzięki wirtualnej walucie, to musi najpierw o niej sporo poczytać. Wartość kryptowalut cały czas się zmienia i wpływa na to wiele czynników. Zanim ktoś zdecyduje się na zakup bitcoina, powinien dokładnie prześledzić giełdy dedykowane kryptowalutom. Trzeba zrozumieć działanie tego specyficznego rynku, aby się w nim odnaleźć i powiększyć swój kapitał. Wahania kursu wielu początkujących mocno zrażają, a wynikają one ze zmian wartości kryptowalut w czasie rzeczywistym.

Co warto wiedzieć o bitcoinie?

Bitcoin pojawił się w 2009 roku jako zdecentralizowana waluta wirtualna. Składa się na niego kilka linijek kodu źródłowego. a za jego powstanie odpowiada twórca/organizacja Satoshi Nakamoto. Każdy bitcoin to 100000000 jednostek satoshi. W przeliczeniu na polskie złotówki jest to kilkadziesiąt tysięcy zł. Bitcoiny powstają podczas kopania, w ściśle określonych odstępach czasu. Zajmują się tym komputery, które muszą wykonywać szereg skomplikowanych operacji obliczeniowych. Im większa będzie moc obliczeniowa, tym więcej można wykopać bitcoinów. Są one rozprowadzane losowo, a odpowiada za to algorytm bitcoina. Warto wiedzieć, że nie ma nieograniczonej ilości bitcoinów. Nie może powstać ich więcej niż 21000000, co wiąże się ze zmniejszaniem ich ilości o połowę co 4 lata. Obecnie co mniej więcej 10 minut powstaje 6 kolejnych bitcoinów.

Bitcoin jest oparty na technologii łańcucha bloków, co wiąże się z ciągłym nadpisywaniem rejestru, który zawiera informacje o wszystkich dokonanych transakcjach od początku jego powstania. Jest to ogromna zaleta, bo minimalizuje sfałszowanie wymiany, jej cofnięcie lub usunięcie. Wszystkie osoby kopiące mają wgląd w całą kopię rejestru. Cena bitcoina jest bardzo zmienna i zależy przede wszystkim od regulacji, stanu światowej gospodarki, zainteresowania dużych firm kryptowalutami, zwiększonych spekulacji i derywatów. Im większy popyt na rynku, tym bardziej wzrasta wartość bitcoina. Najwyższa złożona roczna stopa wzrostu miała miejsce w roku 2011. Duży spadek odnotowano w roku 2014. Potem stopniowo wzrastały ceny, a ponowny szczyt odnotowano w 2017 roku. Rok później nastał największy spadek wartości bitcoina w całej historii. Na wzrost ATH do wysokiego poziomu trzeba było czekać do roku 2021. Nastał silny trend sprzedażowy, na co miała duży wpływ niestabilność gospodarcza wywołana pandemią.

Jak zacząć z bitcoinem?

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się jak rozpocząć przygodę z bitcoinem, to powinien najpierw dowiedzieć się, czy on jest, jak działa. Sprawdzić należy ryzyko inwestycyjne, przeanalizować wszystkie wykresy cen na przestrzeni lat. Na ich podstawie będzie można już sporo wywnioskować, a mianowicie spadki cen i wzrost wartości oraz czynniki mające na to wpływ. Jeśli ktoś chce wejść do świata kryptowalut, to powinien na bieżąco śledzić zmiany w rozwoju technologii blockchain. Inwestor musi znać dobrze specyfikę bitcoina, przewidywać skoki i spadki cen. Na początek najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z gotowych rozwiązań, czyli platform tradingowych. Dużym ułatwieniem jest uzyskanie dostępu do strategi najlepszych traderów, bazowanie na ich doświadczeniu. Pozwoli to na opracowanie własnej strategii działania, w zależności od obranych celów i maksymalnego ryzyka. Nigdy nie powinno się inwestować więcej niż można stracić. Niestety na giełdzie możliwe jest zarobienie sporych pieniędzy i stracenie wszystkiego. Wiąże się to z ogromnym ryzykiem. Warto wobec tego postawić na dywersyfikację, inwestować w rozmaite aktywa. Zawsze powinno się zaczynać od małych stawek, a wraz z nabywaniem doświadczenia można zwiększać kwoty.

Jak kupować i przechowywać bitcoina?

Jest wiele sposobów na zakup bitcoina. Dostępne są kantory bitcoin, co stanowi dobre rozwiązanie dla początkujących. Kolejną opcją jest giełda kryptowalut, które pozwala na zakup i sprzedaż bitcoinów. Ceny zależą od popytu i podaży. Można również zakupić bitcoiny bezpośrednio od osoby, która je posiada, ale jest to dosyć ryzykowne. Ciekawą opcją będzie również bitomat, czyli coś w rodzaju tradycyjnego bankomatu do wypłacania pieniędzy. Za jego pomocą można szybko dokonać zakupu różnych kryptowalut. Przed kupieniem bitcoina powinno się przeskanować swój komputer lub inny nośnik służący do jego przechowywania pod kątem złośliwego oprogramowania. Potrzebny będzie także portfel kryptowalut, może być on desktopowy, przeglądarkowy, sprzętowy, offline z dostępem online, mobilny. Portfel bitcoin pozwala na zarządzanie swoją wirtualną walutą, przechowywanie w bezpieczny sposób w momencie niewykonywania transakcji. Na koniec trzeba jeszcze pamiętać o dobrze zabezpieczonym kluczu prywatnym i silnym haśle dostępu.