Lekkie drgnięcie na rynku lokat?

Pierwsze podwyżki oprocentowania depozytów

Dwukrotne podniesienie stóp procentowych NBP przyczyniło się, co nikogo nie dziwi, do podwyższenia rat kredytów. Drugim czynnikiem determinującym politykę finansową jest inflacja. Tymczasem oprocentowanie lokat nadal pozostaje wysoce niesatysfakcjonujące dla oszczędzających, ta sama reguła dotyczy również innych produktów depozytowych.

Obecnie poziom inflacji wynosi 7,7 %, a oprocentowanie lokat średnio nie wynosi więcej niż 1-2 %, co jest niezadowalające dla klientów zainteresowanych bezpiecznym pomnażaniem swoich oszczędności, a właściwie – mniejszym poziomem… nietracenia ich w tak szybkim tempie, jakie dyktuje szalejąca inflacja, której aktualny poziom jest najwyższy od ponad dwudziestu lat.

Analiza rynku produktów oszczędnościowych pod koniec 2021 r. pokazuje, że „coś” drgnęło w segmencie lokat terminowych, jednak są to zmiany kosmetyczne.

Najlepsze produkty tego rodzaju, które są obecnie proponowane, dają szansę na zarobek na poziomie nie wyższym niż 3%. Średnia rynkowa jest jednak o jeden procent niższa. Nie są to nadal warunki, które przyciągnęłyby kolejne depozyty do banków, możliwe jednak, że niektóre z nich zatrzymają. Na jakie warunki oszczędzania mogą więc liczyć klienci banków w Polsce w kolejnych miesiącach?

Lokata w nowym banku, czy kontynuacja współpracy z dotychczasowym?

Nie jest tajemnicą, że lokaty, które właśnie się kończą, nie mogły dać nawet minimalnie zadowalającego zwrotu – w związku z tym wielu klientów może chcieć je zamknąć i nie kontynuować, ewentualnie spróbować „przerzucić” oszczędności do innego banku, który proponuje choć minimalnie wyższe oprocentowanie.

Czy taka decyzja ma sens? Czy warto przyjrzeć się bliżej ofercie banku, w którym dotąd oszczędzaliśmy? Wiele w tej kwestii zależy od konkretnego banku, jednak należy zauważyć, że spodziewane kolejne podwyżki stóp procentowych NBP (decyzja zostanie najprawdopodobniej podjęta już 8 grudnia) spowodują, że oferta depozytowa stanie się znów nieco bardziej atrakcyjna.

Jeśli „naszemu” bankowi będzie zależeć na pozyskiwaniu nowych depozytów, na pewno nie będzie też prowadził polityki, która zniechęci dotychczasowych oszczędzających do kontynuacji współpracy, w związku z tym możemy liczyć na to, że decydując się na kontynuowanie lokaty, otrzymamy minimalnie lepsze warunki.

W kolejnych miesiącach trend ten powinien rosnąć w siłę, nie można się jednak spodziewać istotnych zmian w zakresie proponowanego oprocentowania.