Zakupy z błyskawiczną dostawą

Nowy trend w handlu internetowym?

Ostatnie dwa lata znacząco przyspieszyły dynamikę zmian w ofercie wielu usług internetowych. Szczególny progres zauważamy w obszarze handlu internetowego (e-commerce). Nie byłoby możliwości tak szybkiego rozwoju e-handlu, gdyby równolegle nie rozwijał się rynek dostaw.

Im szybsza i bardziej niezawodna dostawa, tym większe zadowolenie klienta, również z samego zakupu internetowego. Szybkie dostawy oraz zdecydowanie większa dostępność paczkomatów, rozszerzenie możliwości bezpłatnego i szybkiego oraz prostego oddawania zamówionych towarów – to wszystko wpłynęło na atrakcyjność zakupów internetowych, z których Polacy korzystają coraz częściej.

Czy przyszedł już czas na to, żeby równie dużym zainteresowaniem cieszyły się tzw. błyskawiczne zakupy, czyli quick commerce (q-commerce)?

Wszystko na to wskazuje, jednak ten sektor w obszarze e-commerce determinują również inne czynniki, które wpływają na postrzeganie takich zakupów jako atrakcyjne.

Dostawa w kwadrans?

Obecnie zakupy q-commerce są oferowane i promowane szczególnie w dużych miastach. Jest to związane z możliwościami zaplecza handlowego, które musi być odpowiednio duże i szybko dostępne, aby można było w ogóle zaproponować taką usługę jak zakup i dostawa towarów do klienta w kwadrans, czy nawet w dziesięć minut.

Aby takie zakupy można było sprawnie zorganizować, konieczna jest współpraca z największymi firmami handlowymi albo tworzenie tzw. ciemnych sklepów (dark store), które są bardziej magazynami niż sklepami w typowym znaczeniu tego słowa.

Zamówione przez klientów towary trafiają bezpośrednio z dark store’u do kuriera, dzięki czemu znacząco skraca się czas doręczenia zamówienia. W związku z tym tego rodzaju placówka musi być zlokalizowana w miejscu bardzo dobrze skomunikowanym, np. w centrum miasta.

W Polsce dodatkową szansą na rozwój q-commerce jest zakaz handlu w niedzielę, który jest coraz bardziej restrykcyjny. W związku z brakiem możliwości wykonywania zakupów w tradycyjnych sklepach, szansa na zrealizowanie szybkich zakupów w formule quick-commerce może się okazać atrakcyjną alternatywą dla wielu osób.